Собственичката на фирма за обществено хранене Пламенка Димитрова се показа гордо тази сутрин по Би Ти Ви като човека, който е подал сигнал в антикорупционната комисия за рекет от кмета на Варна Благомир Коцев и общински съветници.
От "Продължаваме промяната" отговориха, че е работила добре с общината във Варна при управлението на ГЕРБ, печелила е редовно обществени поръчки. Но понеже сега вече не печели - именно затова е подала въпросния сигнал.
За спечелените 17 търга - най-вече в мандатите на бившия кмет на ГЕРБ Иван Потрних, свидетелства и новият регистър за обществените поръчки
"Аз съм жертва на неправомерните действие на кмета и близките до него представители на общинския съвет на Варна. Поискаха проценти от стойността на обществените поръчки и по други договори за услуги, по които аз участвам. Става дума за обществена поръчка на стойност 1,5 милиона лева, която е свързана с за изхранване на деца в неравностойно положение", заяви Димитрова пред бТВ.
Тя добави, че за първи път ѝ се случва подобно нещо и допуска, че високопоставено лице от ПП, което е и народен представител, знае за тази схема и покровителства дори замесените. Тя не пожела да уточни кой е конкретният човек. Но на въпрос за Асен Василев ли става дума каза: "Допускам".
Пламенка Димитрова добави, че е получавала заплахи за живота си, както и за семейството си.
Електронният регистър на АОП показа, че "Залива 47-СП" АД, фирмата на обвинителката на Коцев, е спечелила в действителност 17 търга към субекти, свързани с общината. Само една от тях - след местните избори на 23 октомври 2023 г., когато Коцев детронира дългогодишния кмет на ГЕРБ Портних. Участвала е в общо 55 процедури от 2020 г. насам.
Не по-малко интересна е Пламенка Димитрова в личен план. Според наши източници тя от години живее на семейни начала с комисар Николай Панчев. Той беше началник на 1-во РПУ в София по времето, когато полицаи нападнаха момче и момиче, а след това самите пострадали бяха обвинени. Запис от охранителна камера в управлението, излъчен в предаването „Господари на ефира“, ясно показва как „пострадалият“ полицай сам си къса пагона. Панчев тогава уж беше понижен, но после се върна на служба с почести.лупа
09 Юли 2025 година