"Аз съм за запазването на израза: “К’ви 5 лева?”, защото “К,ви 2 евро и 56 цента?” ми звучи тъпо". "Никой не го казва, но се знае, че на неваксинираните ще им обменят левовете по по-различен курс." Тези и още друг комични изрази роди народният гений в социалните мрежи покрай новината, че България заменя лева с еврото и от 1 януари 2026 г.влиза в еврозоната.
През последните седмици вълна от протести срещу еврото заля страната, като митингите за запазване на българския лев са организирани от партия "Възраждане".
"Нищо не е решено! Все още имаме възможност да запазим българския лев", казват хората на Костадин Костадинов, известен като Костя Копейкин.
Т.нар. патриоти заявиха, че водят историческа битка за българския лев. "Българският лев е не просто парична единица – той е символ на нашия суверенитет, на нашата независимост и на правото ни сами да решаваме бъдещето си. Въпреки масовото обществено недоволство, управляващите продължават да прокарват плановете си за насилственото въвеждане на еврото, без референдум и без съгласието на българския народ“, твърдят от "Възраждане".
Според социолозите обществените нагласи показват, че половината от българските граждани имат страхове относно въвеждането на еврото и най-големият страх е, че влизането ни в еврозоната ще доведе до спекула, до повишаване на цените, до влошаване на жизнения стандарт и ограничаване на икономическия суверенитет на страната.
Привържениците на лева цитират мнение на американския икономически анализатор проф. Стив Ханке от началото на годината, който съветва България да запази валутния борд и да не влиза в еврозоната. Ханке е автор на системата на валутния борд у нас, въведена през юли 1997, която спря хиперинфлацията в България, той е и икономически съветник на президента Петър Стоянов, бил е и икономически съветник на американския президент Роналд Рейгън.
Според професора България може би нямаше да бъде в Европейския съюз (ЕС) и НАТО, ако валутният борд не е стабилизирал страната. Освен това проф. Ханке посочи, че бордът е надделял в редица кризи.
"Ако нещо работи дори по време на криза, защо да се сменя", попита той.
"Приемането на еврото би било огромна грешка, играете си с огъня и тръгвате срещу общественото мнение в страната", каза проф. Стив Ханке.
Според него от техническа гледна точка влизането в еврозоната би било грешка, а от политическа гледна точка би било "белег, петно на политическата класа, която пробутва тази идея".
На 4 юни ЕК и ЕЦБ обявиха конвергентните доклади, според които България покрива критериите за влизане в еврозоната. Преди официалното решение на европейските институции са нужни още няколко решения, но се очаква, че и финансовите министри на ЕС и Съвета на ЕС ще подкрепят препоръките на ЕК и на ЕЦБ.лупа
06 Юни 2025 година