Само 2 часа до границата и 4 часа до плажа - това е причина Гърция да е мечтана дестинация за почивка на много българи. Според последните данни на Евростат обаче растящите цени превръщат в лукс ваканцията както в южната ни съседка, така и в други страни от ЕС.
Средната цена на почивките в Гърция се е повишила със 7,7% през юли спрямо година по-рано, в сравнение с ръст от 6,6% в Европейския съюз. В ЕС цените за местни почивки са се увеличили с 11,1%, а за чуждестранни - с 5,7%.
През юли 2024 г. повечето страни от ЕС отчетоха положителни годишни темпове на инфлация за почивките, продавани в техните държави. Най-голямо увеличение на цената на туристическите пакети е регистрирано във Франция (22,2% спрямо юли 2023 г.), Италия (19,5%) и Кипър (16,7%).
За разлика от тях, три държави от ЕС отчитат отрицателни темпове на инфлация при продажбите на ваканционни пакети. Това са Малта (-2,9%), Финландия (-2,7%) и Дания (-0,2%), пише "Труд".
В периода януари-юни 2024 г. приходите от пътувания са се увеличили в Гърция, което показва, че гръцкият туризъм се ползва с добър имидж.
В продължение на пет години (от 2019 до 2023 г.) местата за краткосрочни наеми са се увеличили със 100%. Към момента над 1 млн. души да си осигурят нощувки в Гърция през платформата Airbnb. В страната има и много достъпни хотели. За най-евтиното настаняване в Гърция можете да останете в хостел за около 40 евро на вечер в зависимост от това кога и къде отивате.
Континентална Гърция обикновено е по-евтина за посещение от островите и през сухопътните граници в Северна Гърция пристигат хиляди туристи, променили резервациите си поради много високите цени на фериботните билети.
Например от Пирея до Родос за четиричленно семейство цената за плаване с ферибот е 364 евро в едната посока. За да стигне четиричленно семейство от Атика до различни острови и да се върне, ще трябва да плати четирицифрена сума. Освен това в Гърция бе ограничено превозването на електрически автомобили във фериботи, което също предизвика смут сред почиващите.
Цените в магазините и ресторантите също вървят нагоре. Например прословутото сувлаки (месно шишче) вече струва 4,5 евро. През 2021 г. цената на порция гирос бе около 2,8 евро, а сега, три години по-късно, вече достигна 4,5 евро.
От 1 септември тази година поскъпна и кафето в супермаркетите. Капсулите еспресо струват между 5 и 6 евро, а смляното еспресо между 6 и 7,2 евро за 250 грама.
Високите цени обаче явно не плашат туристите, поне засега, тъй като опашките по граничните пунктове с Гърция всекидневно се увеличават. /блиц
09 Септември 2024 година