При 100% обработени протоколи в Пловдив изненади в подреждането на партиите за влизане в парламента няма. Хората на Бойко Борисов спечелиха 27.22 % при изборите за Народно събрание и 25.13 % при тези за европарламента
Катя КАЗАКОВА
ПП-ДБ заеха второто място с резултати от 19.14 % и 19.11 %. "Възраждане" твърдо се нареди на третото, с подкрепа съответно от 15.78 % за НС и 15.66 % за ЕП.
Ето как изглежда политическта картина според гласовете на пловдивчани след първите три формации. Четвъртото място е за ИТН със съответно 7.14 % и 6.97 % при двата избора. Петото място печелят "Величие" с 6.62 % и изпреварват БСП, които са подкрепени от 5.99 % от избирателите. При вота за Европарламент местата им са разменени - пети са БСП с 5.81 %, а след тях "Величие" с 5.51 %. ДПС е твърдо на седма позиция и при двата вота - имат 4.01 % за НС и 3.95 % за ЕП. След тях се нареждат МЕЧ с 3.83 % и 3 %.
Вече стана ясно, че лидерът на „Демократична България“ Христо Иванов си е подал оставка. На вота 2 в 1 от ПП-ДБ в Пловдив претърпяха провал. На последните кметски избори техният кандидат също беше победен. Местните лидери на ПП-ДБ обаче се скатават. Никой от тях не е обявил, че поема отговорност за срива под тепетата. Йордан Иванов сигурно ближе раните си, след като пловдивският флагман на ПП-ДБ Манол Пейков успя да му подлее вода с преференции и отмъкна депутатството му.
10 Юни 2024 година